Makrótápanyagok jelentősége a tudatos táplálkozásban
Kb. 4 perc olvasási idő
Az elmúlt 1,5 évben – mióta az életmódváltás mellett döntöttem és e szerint is élek, étkezem - többször is tapasztaltam, hogy az emberek általánosságban tévesen vélekednek a kalóriaszámlálásról és annak jótékony hatásairól.
Sokan csak a kcal értékekkel foglalkoznak és nem veszik figyelembe, hogy pontosan a kcal miből is áll. Mi adja az ételek energiaértékét? Egyáltalán nem mindegy, hogy az adott energiaérték miből származik – fehérjéből, zsírból, szénhidrátból (vagy cukorból) – , hisz más és más lehet ezeknek a szervezetre gyakorolt hatása.
Emiatt fontos, hogy ne csak a kcal értékeket, de a makrótápanyagokat is számoljuk.
De mik is azok a makrótápanyagok?
3 féle makrótápanyagot különböztetünk meg: fehérjét, zsírt és a szénhidrátot.
Fehérjék
A fehérjék aminosavakból állnak, melyek a sejt- és izomszerkezet építőkövei. A testben lévő fehérjét nem csak az izmaink használják fel, hanem a csontok, a haj, az enzimek is. Ezen kívül hozzájárul az egészséges immunrendszer támogatásához is. Mindezen kívül az emberi szervezet a fehérjéket, mint fakultatív energiaforrás használja intenzív mozgás, illetve éhezés során.
Két féle fehérjeforrást különböztetünk meg:
- Állati eredetű fehérje: csirkehúsok, halak, tengeri herkentyűk, tojás, tejtermékek, stb.
- Növényi eredetű fehérje: hüvelyesek, gabonafélék, diófélék, stb.
A fehérjék emészthetősége eltérő lehet és függ a fehérje forrásától. Az a legkedvezőbb, ha naponta több kisebb adagban visszük be a szervezetünkbe.
Mind a fehérjehiánynak, mind a túlzott fehérjebevitelnek súlyos következményei lehetnek, éppen ezért fontos, hogy igyekezzünk tartani a napi ajánlott mennyiséget.
A fehérjehiány gyengeséget, izomsorvadást okozhat, illetve csökkenhet a teljesítőképességünk és a fertőző-betegségekre is fogékonyabban lehetünk.
A túlzott fehérjebevitel túlterhelt veseműködést, dehidratációt, megnövekedett alapanyagcserét okozhat.
Szénhidrátok
A szénhidrátok cukormolekulákból- és keményítőmolekulából állnak, melyet a szervezet glükózra bont le.
A szénhidrátok adják az emberi test és az agy elsődleges energiaforrását. Ez azért fontos, mert az emberi szervezetnek a folyamatos működéséhez mindig „üzemanyagra” van szüksége, ezért a testünk nagyon hatékonyan tárolja a glükózt (glikogén formájában) a májban és az izmokban.
A szénhidrátoknak két típusát különböztetjük meg:
- Egyszerű szénhidrátok: egy vagy két cukormolekulából állnak, vízben jól oldódnak, édes ízűek. Ilyen szénhidrátok például: tej, cukor, lekvár, zöldség, gyümölcs, stb.
- Összetett szénhidrátok: kettőnél több – akár több ezer – cukormolekulából állnak, vízben nem oldódnak, nem édes ízűek. Ezek a fajta szénhidrátok jelentik a legfőbb energiaforrást az emberi szervezet számára. Ilyen szénhidrátok például: gabonafélék, hüvelyesek, egyes zöldségek, stb.
A nem elegendő szénhidrátbevitel energiahiányt okoz, míg a túlzott szénhidrát-fogyasztás elhízáshoz vezet.
Zsírok (lipidek)
Vízben nem vagy alig oldódnak. Az emberi szervezet számára másodlagos energiaforrás, viszont számos létfontosságú szerepet is ellátnak. Az agy fejlődéséhez, a hormonok előállításához és a zsírban oldódó vitaminok (A,D,E,K) felszívódását segítik elő.
Kétféle forrását különböztetjük meg a zsíroknak:
- Állati eredetű zsírok: húsok, tejtermékek, tojás, stb.
- Növényi eredetű zsírok: magvak, mint a földimogyoró vagy mandula, mustár, kókuszdió, stb.
Ezen kívül a zsírsavakat telítettségük szerint szokták osztályozni. E szerint megkülönböztetünk telített zsírsavakat és telítetlen zsírsavakat, azon belül is egyszeresen telítetlen- és többszörösen telítettlen zsírsavakat.
Amit nekünk, laikusoknak érdemes tudni a zsírvasakról, hogy azok a zsírok, melyek szobahőmérsékleten szilárd halmazállapotúak nem tartalmaznak telítettlen zsírsavakat, ezáltal nehezebben emészthetőek, hajlamosabbak lerakódni. Ilyen zsírok az állati eredetű zsírok.
Azok a zsírok, melyek szobahőmérsékleten folyékony halmazállapotúak (olajok) tartalmaznak telítettlen zsírsavakat, emiatt könnyebben emészthetőek és nem igen képesek a raktározódásra.
Természetesen azért akadnak kivételek, mint a kókuszzsír (pálmaolaj). Ez a zsír bár szilárd halmazállapotú szobahőmérsékleten és telített zsírsavakat tartalmaz, mégis a fogyasztása ajánlott, mert a szervezetre gyakorolt hatása hasonló az olajokéhoz.
A túlzott zsírfogyasztás elhízáshoz vezet és magas vérzsírtartalmat okoz, míg a hosszabb ideig követett, alacsony zsírtartalmú étrend esetén hiány alakulhat ki a szervezetünkben, ami pl. vitaminfelszívódási problémákhoz vezethet.
Amint azt láthatjuk, mind a túlzott fehérje-, szénhidrát-, és zsír fogyasztással, illetve a visszafogott fogyasztásukkal egyaránt árthatunk a szervezetünknek, és komoly betegségeket okozhatunk magunknak.
Emiatt fontos, hogy az életmódunk során – legyen szó súlymegtartásról, diétáról vagy tömegnövelésről – az ajánlott mennyiségben fogyasszuk ezeket a makrótápanyagokat és ne csak az ételek kalóriabevitelére figyeljünk oda.
A WHO ajánlása szerint, akkor helyes a táplálkozásunk, ha az elfogyasztott kcal-nak a 25%-a zsírból, 50%-a szénhidrátból (5%-a cukorból) és 20%-a fehérjéből áll.
Ezek pontos értékekre való lefordítása természetesen olyan tényezőktől függ, mint nem, életkor, magasság, aktuális testsúly és fizikai aktivitás.
A különböző kalóriaszámláló alkalmazások segítségünkre lehetnek abban, hogy meghatározzuk a számunkra – és a céljainknak megfelelő – kalória- és makrótápanyag célértékeket. A rendszeres használatukkal olyan étrendet alakíthatunk ki magunknak, amellyel tartani tudjuk a szervezetünk számára ideális mennyiséget.
A Food&Tracker alkalmazásban a WHO által is használt formulákkal számoljuk ki a Számodra releváns célértékeket, illetve egy felületet biztosítunk ahhoz, hogy nyomon tudd követni ezen értékek alakulását.
Food&Tracker
A tudatos életmódért